دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۴۳ ۶۰۳
چچ

پرتاب چهارمین ماهواره نسل پنجم ماهواره اینمارست

مجموعه پرتاب LC- 39 A در مرکز فضایی کندی فلوریدا در تاریخ 15 می 2017 شاهد پرتاب چهارمین ماهواره از نسل پنجم ماهواره های مخابراتی شرکت اینمارست با نام INMARSAT-5 F4 بود. این پرتاب ششمین پرتاب از مجموع بیش از 20 پرتاب برنامه ریزی شده برای SpaceX در سال جاری بود .

ماهواره INMARSAT-5 F4 با وزن 6100 کیلوگرم و با 89 ترانسپوندر در باند Ka، تاکنون سنگین ترین ماهواره مخابراتی برای موشک Falcon بوده و نخستین ماهواره ی اینمارست است که توسط SpaceX پرتاب می شود. این پرتاب قرار بود در سپتامبر سال گذشته صورت گیرد که بدلیل انفجار Falcon 9 در حین عملیات تست بر سکوی پرتاب میسر نگردید. ماهواره INMARSAT-5 F4 توسط شرکت بوئینگ ساخته شده و سری ماهواره های پهن باند شرکت اینمارست را (با ارزش کلی1.6 میلیارد دلار) با نام Global Xpress تکمیل می کند .Global Xpress (GX) نخستین شبکه ماهواره ای جهانی در باند Ka از یک اپراتور می باشد که ارتباطات پهن باند با سرعت و ضریب اطمینان بالا را تضمین می کند.

ماهواره های نسل پنجم اینمارست که آنها هم توسط شرکت بوئینگ ساخته شده بودند ارتباطات در جهت پایین رو را تا سرعت 50مگابیت بر ثانیه و در جهت بالا رو تا 5 مگابیت بر ثانیه برای مشتریان در خشکی ، دریا و یا هوا فراهم می کرد . اما INMARSAT-5 F4 ارتباطاتی با سرعت 100 برابر بیشتر از قبل فراهم می کند.ازجمله مشتریان سرویس های Wi-fi حین پرواز شرکت اینمارست می توان به شرکت لوفت هانزا و هواپیمایی اتریش (Austrian Airlines) اشاره کرد. 3 ماهواره قبلی از نسل پنجم ماهواره های اینمارست در سال های 2013 و 2015 توسط موشک های Proton روسیه به فضا پرتاب شده بودند.