دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۵:۴۹ ۴۲۴
چچ

تاریخچه هفته جهان فضا

هفته جهانی فضا جشن بین المللی علوم و فناوری و سهم و کمک آن برای بهبود شرایط زندگی انسان ها است. براساس قطعنامه ای که در سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هر سال از 4 تا 10 اکتبر (13 تا 19 مهر) هفته ی جهانی فضا نامیـده می شود. به نقل از وبگاه رسمی هفته ی جهانی فضا علت انتخاب کردن این روزها به عنوان هفته فضا، گرامیداشت دو نقطه ی عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است.

  • 4 اکتبر 1957: پرتاب نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام Sputnik 1 که را ه را برای اکتشاف در فضا باز کرد.
  • 10 اکتبر 1967: امضای معاهده ای در مورد اصولی که مشخص کننده حدود دولت ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است.

شعار هفته جهانی فضا

کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، همه ساله شعاری را برای این مناسبت در نظر می گیرد. هدف از این کار، همسو کردن فعالیت ها و برنامه های گروه های مختلف در سراسر جهان، در راستای هدفی مشترک عنوان شده است. شعار امسال هفته جهانی فضا " فضا جهان را متحد می کند" انتخاب شده است.

اهداف هفته جهانی فضا

اما اهدافی که در این هفته دنبال می شوند شامل موارد زیر است:

  • آموزش مردم نقاط گوناگون جهان به منظور آگاهی از فواید حاصل از بهره برداری از فضا
  • رونق استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار
  • جلب حمایت های عمومی از برنامه های فضایی
  • تشویق کودکان به فراگیری علوم و توجه به آینده
  • ترویج راه اندازی نهادهای مرتبط با فضا در نقاط مختلف دنیا
  • تقویت همکاری های بین المللی در حوزه های فضایی با هدف آموزش و امداد فضایی

برنامه های این هفته شامل آموزش در مورد فضا و انجام مراسم و همایش هایی توسط سازمان فضایی ایران، شرکت های خصوصــــی و انجمن های مردم نهاد فعال در حوزه فضایی، مدارس، موزه ها و گروه های نجوم است.

سازمان ملل متحد و مسئولان انجمن بین المللی هفته جهانی فضا، از تمامی گروه ها و تشکل ها در سراسر جهان خواسته اند تا در این هفته، با اجرای برنامه های مختلف، مانند برگزاری همایش و برپایی نمایشگاه های فضایی، اجرا مسابقات علمی و هر اقدامی که بتواند نظر جوانان را به دانش و فناوری فضایی جلب کند، انجام دهند.

هفته جهانی فضا در ایران

برنامه های هفته جهانی فضا ابتدای شکل گیری یعنی سال 2000، در ایران شروع شد. اما در ابتدای این برنامه ها بیشتر در حد اجـرای همایش ها و برنامه های درون سازمانی در مرکز سنجش از دور ایران وابسته به وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق بود. تاسیس سازمان فضایی ایران در سال 1382، و به تبع آن، اطلاع رسانی های بیشتر درباره ی این هفته در بین مردم، باعث شد که برخی از تشکل ها در شهرهای مختلف و با حمایت سازمان فضایی ایران مراسم هفته جهانی فضا را در ابعادی گسترده تر در میان مردم برگزار نمایند. شهرهایی مثل تهران، اصفهان، رشت، کرج و قم از جمله نخستین شهرهایی بودند که به طور جدی در این زمینه فعالیت کردند. به دنبال آن در سال های اخیر، شهرهای دیگری هم به این فهرست اضافه شدند و در حال حاضر شاهد گسترش برگزاری این برنامه ها تقریبا در تمامی استان ها هستیم. سازمان فضایی ایران نیز به عنوان متولی هماهنگی و برگزاری این مناسبت، با اجرای برنامه های گوناگون همچنین برگزاری مسابقات مقاله نویسی، داستان نویسی، نقاشی، اجرای برنامه های آموزشی در اماکن عمومی همچون بوستان ها و فرهنگسراها و برگزاری همایــش ها و گارگاه های آموزشی مختلف و سایر اقدامات ترویجی سعی نموده است تا علاقمندان بیشتری را به حوزه فناوری فضایی جذب نموده و مخاطبین خود را با ویژگی های این فناوری بیش از پیش آشنا نماید.

امسال هم جلسات کمیته هفته جهانی فضا با حضور نمایندگان نهادهای مختلف دانشگاه ها، وزارتخانه و سایر مراکز علمی و آموزشــی و انجمن ها برگزار و هماهنگی لازم برای اجرای برنامه ها صورت پذیرفت.

ستاد هفته جهانی فضا در سازمان فضایی ایران با تشکیل دو کمیته شامل کمیته علمی، برنامه ریزی و هماهنگی و کمیته اجرایی هفته جهانی فضا جلساتی بصورت مستمر برگزار می نماید که حاصل آن تدوین برنامه های متنوع برای گروه های مختلف سنی و در حوزه عمومی و تخصصی بوده است.

دبیرخانه ستاد هفته جهانی فضا به نشانی: خیابان نلسون ماندلا (آفریقا)- خیابان ارمغان شرقی- پلاک 25

وبگاه: https://isa.ir

نمابر: 22039194

تلفن:91-22019990

پست الکترونیکی:Info@isa.ir
شماره تماس دبیر هفته جهانی فضا: 22029757
آماده دریافت هرگونه نظر و پیشنهاد در این زمینه می باشد.