پنجشنبه, ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۳۴ ۸۶۶
چچ

شرکت‌های دانش‌بنیان اشتاد پارس

ارتباطات از مهمترین ابزارهای مدیریت بحران است درعین حال تجربه بحران‌های اخیر نشان می‌دهد که سیستم‌های ارتباطی نیز در اثر سوانح دچار مشکل شده و عملیات و اقدامات مدیریت بحران‌ها را دچار مشکل می‌نماید.
یکی از سیستم‌های ارتباطی که آسیب‌پذیری کمتری در برابر سوانح داشته و زیرساخت‌های آن کمتر متاثر از سوانح وحوادث غیرمترقبه است سیستم ارتباطات ماهواره‌ای است. تقریبا درتمام کشورهائی که وقوع حوادث غیر مترقبه در آنها شرایط مشابهی مانند کشور ما دارند شبکه ارتباطات ماهواره‌ای منسجم و آماده بکاری برای استفاده در شرایط بحرانی تدارک دیده‌اند.
در کشور ما متاسفانه به دلایل مختلفی که بحث آن در این نوشتار نمی‌گنجد استفاده مطلوب از این ابزار کارآمد مغفول مانده و چندان مورد استقبال سازمان‌های مسئول واقع نشده و استفاده از آن تنها محدود به شرایط خاص و موردی است.
خوشبختانه دسترسی به این ارتباطات در داخل کشور کاملا مهیا می‌باشد. وجود چندین اپراتور ماهواره‌ای که دارای هزاران ترمینال ماهواره‌ای و چندین ایستگاه مرکزی فعال درسطح کشور دارند طراحی و اجرای یک شبکه ماهواره‌ای پایدار و مقاوم در برابر حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله امری بسیار ساده و در زمان کوتاهی امکان‌پذیر است. در دو سال اخیر که شرایط آب و هوایی کشور بعد از سال‌ها خشکسالی تغییر نموده است داشتن چنین شبکه‌ای بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است.
تجربه سال گذشته سیل در ایلام، خرم‌آباد و اهواز که شبکه‌های ارتباطی معمول صدمه دیدند و برای مدتی قابل استفاده نبودند چند آنتن ماهواره‌ای نقطه به نقطه توانست در امدادرسانی نقش برجسته‌ای ایفا کند.
استفاده از ارتباطات سیار ماهواره‌ای نیز به نوبه خود امکان تحرک‌پذیری در مدیریت بحران و حضور بموقع در محل حادثه و ثبت و گزارش وقایع و درخواست‌های امدادی را ممکن می‌سازد.
خوشبختانه تمامی این سیستم‌ها توسط شرکت‌ دانش‌بنیان اشتاد پارس طراحی و تولید شده و سالهاست در شبکه بانکی کشور بعنوان خود پردازهای سیار, خودروهای خبررسانی صدا سیما و ... بکار گرفته شده است
چهار نمونه از آنتن‌های مناسب برای مدیریت بحران بصورت کوله‌ای - چمدانی - خودروئی قابل جابجائی و خودروئی سیار در تصاویر زیر معرفی می‌گردند.