یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۲۴ ۲۴۲۳
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
اسپیس ایکس اولین فضانوردان ناسا را در یک پرواز تاریخی به فضا فرستاد

اسپیس ایکس اولین فضانوردان ناسا را در یک پرواز تاریخی به فضا فرستاد

اسپیس ایکس پس از سال ها برای اولین بار تاریخ ساز شد و عصر جدیدی را در پروازهای تجاری آغاز کرد.

یک پرتابگر فالکون 9 سفید روز 30 ام می ساعت 19:22 به وقت گرینویچ کپسول حامل فضانوردان ناسا را از پایگاه فضایی کندی به مدار زمین فرستاد. در این مأموریت باب بنکن و داگلاس هارلی،‌ فضانوردان ناسا، به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام شدند. مأموریت اعزام فضانورد به فضا برای اولین بار پس از تقریبا یک دهه از خاک ایالات متحده آمریکا انجام شد و این آغاز عصر جدید در اکتشافات فضایی است که توسط شرکت های تجاری صورت می گیرد.

دونالد ترامپ و معاونش مایکل پنس با حضور خود در پایگاه فضایی کندی این پرتاب را مشاهده کردند. ترامپ قبل از پرتاب به خبرنگاران گفته بود که به عنوان رئیس جمهور بر خود واجب می داند که شاهد پرتاب این لحظه تاریخی باشد.

لحظاتی بعد از اعزام هارلی و بنکن به مدار،‌ بخش اول تقویت کننده فالکون 9 بر روی شناوراسپیس ایکس در ساحل اقیانوس اطلس فرودی نرم داشت. این پرتاب قرار بود طبق برنامه ریزی در روز چهارشنبه 27 می اتفاق بیافتد اما شرایط بد آب و هوایی تیم ناسا- اسپیس ایکس را وادار کرد تا پرتاب با تأخیر صورت گیرد.

حدود 19 ساعت طول می کشد تا بنکن و هارلی به ایستگاه فضایی برسند. در طی این مدت ، فضانوردان سیستم های پردازنده Crew Dragon را آزمایش کرده و داده هایی را جمع آوری می کنند تا ناسا بتواند فضاپیما را برای حمل انسان تأیید کند. این وسیله نقلیه کاملاً خودمختار است ، بنابراین به گونه ای طراحی شده است که بدون هیچ گونه مداخله انسانی پرواز کند. با این حال ، این فضاپیما کنترل پنل کاملی دارد که فضانوردان برای آزمایش حالت کنترل دستی از آن استفاده می کنند.

انتظار می رود که این دو فضانورد امروز(31 می) ساعت 14:29 دقیقه به وقت گرینویچ به ایستگاه فضایی برسند. آنها در ماژول هارمونی ایستگاه فضایی مستقر شده و یک تا چهار ماه در آنجا می مانند. زمان اقامت آنها بستگی به فاکتورهایی نظیر پنل های خورشیدی فضاپیما و زمان بندی مأموریت سرنشین دار بعدی دارد. اولین مأموریت عملیاتی دراگون به نام Crew-1 باید تا پایان ماه آگوست آماده پرتاب باشد.

متن کامل خبر:

https://www.space.com/spacex-demo2-nasa-astronaut-launch-success.html

منبع:
آدرس کوتاه شده: