دوشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۲۵ ۸۳۳
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
میانمار به جمع کشورهای آسیایی صاحب ماهواره می پیوندد

میانمار به جمع کشورهای آسیایی صاحب ماهواره می پیوندد

میانمار برای پرتاب اولین ماهواره خود با هدف محافظت از میلیون ها نفر در برابر بلایای طبیعی آماده شده است تا به جمع کشورهای صاحب ماهواره بپیوندد

در آینده 9 کشور آسیایی با تشکیل منظومه ای بزرگ از میکرو ماهواره ها،‌ طوفان ها، فعالیت های لرزه ای و سیلاب ها را پایش کرده و از این داده ها در حوزه های کاربری اراضی،‌ پایش رشد محصولات کشاورزی و شیوع بیماری در اراضی کشاورزی استفاده خواهند کرد.
این اولین سرمایه گذاری فضایی میانمار است که کمترین توسعه اقتصادی را در کنسرسیومی شامل کشورهای فیلیپین، ویتنام و اندونزی دارد. هدف این است که هر سال حدود پنج میکرو ماهواره پرتاب شود که هر یک از آنها وزنی کمتر از 100 کیلوگرم و طول عمر پنج سال خواهد داشت. این کنسرسیوم در نظر دارد حدود 50 ماهواره را در مدار قرار دهد.
اولین کمک مالی میانمار 16 میلیون دلار هزینه دربر خواهد داشت و این در حالی است که این مبلغ نسبت به هزینه حدود 100 میلیون دلاریا بیشتر برای یک ماهواره معمولی، هزینه خیلی زیادی نیست.
به گفته Kyi Thwin،‌ رئیس دانشگاه مهندسی هوافضای میانمار،‌ منافع حاصل از پایش ماهواره ای محیط زیست کمتر از میلیون ها دلار هزینه ای است که میانمار هم اکنون متحمل می شود.
او در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: مشارکت در این طرح بسیار مقرون به صرفه تر از ساخت ماهواره بومی است ضمن آنکه این فناوری به رشد اقتصادی میانمار کمک قابل توجهی می کند.
این پرتاب در خارج از کشور میانمار صورت خواهد گرفت اما میانمار در کنار همتای ژاپنی، مرکز کنترل زمینی خود را دارد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: