۱۳۹۹/۰۶/۲۳ ۱۲:۱۰ ۱۱۰۰
طبقه بندی: اخبار
چچ
اورانوس را با چشم غیر مصلح ببینید

اورانوس را با چشم غیر مصلح ببینید

اورانوس سیاره ای که کمتر کسی با چشم غیر مصلح به دیدن آن فکر میکند؛ این هفته زمان مناسبی برای برای جستجوی سیاره اورانوس در آسمان شب با چشم غیرمصلح، خواهد بود.

اگر از کسانی که با آسمان و اجرام آن آشنا هستند بپرسید بدون چشم مصلح چه سیاراتی را میتوان دید؟ نام پنج سیاره را خواهند گفت:" عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل"
این پنج سیاره درخشان هستند، اما در واقع، یک سیاره ششم وجود دارد که می تواند بدون کمک تلسکوپ یا دوربین شکاری، یک نگاه اجمالی داشته باشد؛ آن سیاره ششم، سیاره اورانوس است.
البته، شما باید دقیقاً بدانید که باید آن را جستجو کنید. ستاره شناسان میزان روشنایی اجسام در آسمان شب را باعدد نشان میدهند. اعداد کوچکتر، اشیای روشن را نشان می دهند، اعداد منفی نشان دهنده اشیا فوق العاده روشن هستند. اما میزان روشنایی اورانوس در حال حاضر با شدت مثبت 5.7 نشان داده میشود. در شب های بسیار تاریک و صاف به سختی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

در حال حاضر میتوانید اورانوس را در صورت فلکی قوچ (حمل، بره)، حدود دوازده درجه در شرق مریخ مشاهده کنید.
پیشنهاد میشود ابتدا محل آن را با تلسکوپ تعیین کنید و در زمان مناسب آن را مشاهده کنید. به گفته منبع خبر بهترین ساعت برای مشاهده قبل از ساعت 4 صبح به وقت محلی است.
چرخش سومین سیاره بزرگ به دور خورشید 4/84 سال طول می کشد. قطر این سیاره حدود 31518 مایل (50724 کیلومتر) و دوره چرخش 17.23 ساعت است. این هفته اورانوس حدود 1.771 میلیارد مایل (2.851 میلیارد کیلومتر) از زمین فاصله دارد.
در آخرین شمارش، اورانوس 27 قمر دارد، همه در مدارهای استوای این سیاره قرار دارند که در آن مجموعه ای از 9 حلقه باریک، تقریبا مات نیز وجود دارد که در سال 1978 کشف شد.
اورانوس به احتمال زیاد دارای یک هسته یخی و سنگی است که توسط یک گوشته مایع از آب، متان و آمونیاک احاطه شده است و جوی از هیدروژن و هلیوم دارد. در حقیقت اورانوس دارای سردترین جو(منفی 224 درجه سانتی گراد) در بین سیاره های منظومه شمسی است.
در ادامه به معرفی صورت فلکی قوچ و نحوه ی پیدا کردن آن در آسمان میپردازیم (منبع : shabahang.ir):

صورت فلکی قوچ یا بره ۳۹ امین صورت فلکی بزرگ آسمان در بین ۸۸ صورت فلکی است که ۴۴۱ درجه مربع از آسمان را اشغال می کند. قوچ، در ربع اول نیمکره شمالی قرار گرفته و در عرض های جغرافیایی بین ۹۰+ و ۶۰- قابل مشاهده است. صورت فلکی های همسایه نهنگ، پرسیوس، حوت(دوماهی)، ثور(گاو) و مثلث(سه سو) هستند.
قوچ همراه با ثور، دوپیکر، خرچنگ، شیر، سنبله، ترازو، عقرب، کمانگیر، بزغاله، آبریز و دو ماهی به خانواده صورت فلکی ماه های سال متعلق است.

این صورت فلکی با نماد ♈ که نمایانگر شاخ قوچ است، نشان داده می شود و مانند دیگر صورت فلکی های منطقه البروج (مسیر ظاهری خورشید و سیارات که در طول سال طی می کنند)، قوچ نیز در ابتدا توسط ستاره شناس یونانی، بطلمیوس در قرن دوم میلادی فهرست بندی شد.
صورت فلکی قوچ، یکی از قدیمی ترین الگوهای شناخته شده است که درست در کنار صورت فلکی ثور قرار گرفته است. این صورت فلکی بیشتر در ماه آبان قابل مشاهده است. برای یافتن قوچ، به دنبال سه ستاره درخشان در فاصله ی نسبتا نزدیک به خوشه پروین (پلیادس) باشید که در یک خط انحنا دار قرار گرفته اند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: