۱۳۹۹/۰۷/۰۱ ۱۱:۱۴ ۱۲۸
طبقه بندی: اخبار
چچ
19 COVID- و تاثیر آن بر محیط زیست به روایت ناسا

19 COVID- و تاثیر آن بر محیط زیست به روایت ناسا

دپارتمان علوم زمین ناسا تأثیر پاندمیک COVID-19 بر امنیت غذایی ، آتش سوزی منابع طبیعی، آلودگی هوا و گرد و غبار را بررسی نمود.

در حالی که دانشمندان در سراسر جهان در اثر بیماری همه گیر COVID-19 به نوعی در قرنطینه خانگی محدود شده اند، ماهواره های مشاهده گر زمین(EO) به حرکت خود در مدار ادامه می دهند. هانا کرنر، استادیار دانشگاه مریلند در کالج پارک در این رابطه گفت: "ماهواره ها دائما داده ها را جمع آوری می کنند و نیازی نیست که ما بیرون برویم."محصولات زراعی و COVID-19

سال زراعی امسال به لحاظ وضعیت آب و هوایی نسبتا نرمال می باشد. اما با وجود همه گیری و سیاست های محدودیتی مرتبط با آن، از شرایط نرمال خارج گردید. کاهش سفرهای هوایی و زمینی منجر به کاهش تقاضای اتانول گردید. این موضوع خود سبب کاهش قیمت ذرت گردید. از طرفی سیاست های محدودیت های تردد، جمع آوری اطلاعات در مورد کاشت محصول، ارزیابی سلامتی و آفات و تخمین محصولات کشاورزی را برای کارشناسان وزارت کشاورزی دشوار نمود. جبران این مسئله از طریق تحلیل داده های ماهواره ای لندست، سنتینل، مادیس، پلانت و طیف سنجی انجام گرفت. به صورت مطالعه موردی این پروژه بر روی محصولات ذرت و سویا در ایالات متحده و گندم زمستانی در روسیه انجام گرفت.


شروع محدودیت های قرنطینه و توقف آتش سوزی در منابع طبیعی
با شروع محدودیت های COVID-19، ایالات متحده در ماه مارس به طور موقت تمام آتش سوزی های عمدی (با هدف حفظ تنوع زیستی) خود در منابع طبیعی در می سی سی پی، کارولینای جنوبی و کارولینای شمالی متوقف نمود.
بن پولتر محقق مرکز فضایی Goddard در مریلند، با استفاده از تصاویر ماهواره ای مادون قرمز (VIIRS) مادیس و نوآ پایش آتش سوزی در سراسر آمریکا را انجام داد. برخی از گونه های گیاهی نسبت به آتش سوزی ها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و منجر به انباشت پوشش گیاهی در منطقه می گردند، این مسئله ضمن بر هم زدن تعادل زیستی، احتمالاً منجر به آتش سوزی های خطرناک در آینده می گردد. علاوه بر این تاثیر آتش سوزی ها بر ترکیبات شیمیایی جو زمین و کیفیت هوا و سطح دی اکسید کربن موجود در جو نیز توسط داده های ماهواره ای مورد ارزیابی قرار می گیرد.


آلودگی هوا، طوفان های گرد و غبار و COVID-19
گابریل ویلارینی، استاد دانشگاه آیووا ارتباط بین کاهش آلودگی هوا در طی همه گیر شدنCOVID-19 و کاهش شدید بارندگی در غرب ایالات متحده را بررسی نمود.
رطوبت موجود در جو در اطراف آئروسل ها و سایر ذرات معلق در جو متراکم می شود و به شکل باران و برف بر زمین می بارد. در نتیجه کاهش سطح آلودگی جو به دلیل کاهش استفاده از اتومبیل ها بر اثر پاندمیک COVID-19، بارندگی کمتری در مناطق شهری داشته ایم.
پابلو مندز لازارو استاد دانشگاه پورتوریکو در سان خوان، در حال بررسی چگونگی تأثیر گرد و غبار فصلی ( این گرد و غبار در آفریقا طی ماه های مه و آگوست به سمت کارائیب گسترش می یابد) بر شیوع بیشتر ویروس COVID-19است. در واقع میکروارگانیسم ها در ذرات گرد و غبار می توانند با بیماری های عفونی مرتبط باشند. این تیم تحقیقاتی از تصاویر ماهواره ای در محدوده مادون قرمز نزدیک برای اندازه گیری ذرات معلق گرد و غبار استفاده می کنند.
آیا دما و رطوبت هوا بر سرعت انتقال ویروس تأثیر دارد یا خیر؟ با استفاده از ساندر مادون قرمز ماهواره آکوآ و Suomi NPP، اسپکترورادیومتر چندزاویه ای و داده های مادیس، پایش شیوع ویروس به صورت مطالعاتی انجام گرفت. الگوریتم های deep-learning به همراه و تحلیل داده های توپولوژیکی این امکان را می دهد تا الگوهای انتقال COVID19 بر اساس پارامترهای سن ، جنس ، قومیت و درآمد مورد ارزیابی قرار گیرد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: