۱۳۹۹/۰۷/۰۸ ۰۸:۵۸ ۱۰۲
طبقه بندی: اخبار
چچ
برترین خبرهای هفته گذشته

برترین خبرهای هفته گذشته

برترین اخبار فضایی به گزارش Space.com

اعتدال خورشید در هفته ای که گذشت

اعتدال پائیزی در 22 سپتامبر 2020 (منبع: Starry Night)

خورشید در هفته ای که گذشت در نقطه اعتدال پائیزی قرار گرفت. در 31 شهریور ساعت 14:07 خورشید در نقطه اعتدال پائیزی قرار گرفت و طول روز و شب دقیقا برابر شد. در ستاره‌ شناسی به برابری شب و روز که اندک اندک حرکت خورشید از خط وسط یا محور صفحه استوای زمین به سمت جنوب آسمان می‌رود اعتدال گفته میشود. میزان(ترازوی) پائیزی، یکی از دو اعتدالی است که در هر سال رخ می‌دهد .


شفق های فرابنفش در یک دنباله دار کشف شد


دانشمندان با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره Rosetta؛ شفق قطبی فرابنفشی را در ستاره دنباله دار “ ۶۷ پی/چوریوموف-گراسیمنکو” کشف کردند.

(منبع : phys.org)

رُزتا یک کاوشگر فضایی رباتیک است که توسط سازمان فضایی اروپا برای یک مطالعه دقیق از دنباله‌دار ۶۷ پی/چوریوموف-گراسیمنکو ساخته و راه‌اندازی‌شد. این کاوشگر روباتیک، مأموریت خود را در دوم ماه مارس ۲۰۰۴ آغاز کرد و با راکت آریان ۵ از گویان فرانسه به اطراف مدار سیاره مشتری پرتاب شد؛ در ۶ اوت ۲۰۱۴ پس از ده سال و پنج ماه و چهار روز به مقصد نهایی خود (در آن‌سوی مدار مشتری) رسید. این نخستین بار در تاریخ بشر بود که یک فضاپیما وارد مدار یک دنباله‌دار می‌شود. مأموریت روزتا اطلاعات زیادی را در مورد منشأ منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار داد.


افزایش 15 اینچی سطح دریاها تا 2100
ذوب شدن توده های یخی(قفسه یخی) در گرینلند و قطب جنوب موجب افزایش 15 اینچی سطح آب های جهان میشود. یک مطالعه جدید نشان داد اگر تولید گازهای گلخانه ای با این سرعت ادامه یابد تا سال 2100 سطح دریاها 28 سانتی متر افزایش پیداخواهد کرد. این مطالعه جدید بخشی از پروژه مقایسه بین ورق های یخ (ISMIP6) است که توسط گودارد ناسا در مریلند هدایت می شود.

قفسه یخی (منبع: جرمی هاربک / ناسا)


عکس تبلیغاتی در ایستگاه فضایی


شرکت آرایشی استی لادر (Estée Lauder) یکی از موفق ترین محصولاتش را با پرتاب بعدی به ایستگاه فضایی میفرستد. ده عدد از محلول ترمیم کننده چین و چروک های صورت مخصوص شب در این سفر به ایستگاه فضایی ارسال خواهد شد. این اولین بار است که محصولی برای عکس برداری تبلیغاتی به ایستگاه فضایی برده میشود و این خبر به خودیه خود توجه زیادی را به این تولیدکننده جلب کرد.

تصویر شبیه سازی شده از محصولات در ایستگاه فضایی (منبع: CollectSPACE.com)


اسپیس ایکس دومین آزمایش فشار انفجاری را انجام می دهدمخزن آزمایشی Starship SN7.1 SpaceX ، قبل از انفجار (منبع: SPadre.com)

اسپیس ایکس در 22 سپتامبر در جنوب تگزاس آزمایش مخزن Starship SN7.1 خود را انجام داد. موشک Starship برای ارسال 100 مسافر به مقصدهای مریخ و ماه طراحی شده است. سری اول این مخزن(SN7) در طی آزمایش ژوئن 2020 منفجر شده بود.
آزمایش فشار انفجاری بر روی مخزن های سوخت و کابین های حملدر ابعاد اصلی انجام میشود. لازم به ذکر است این آزمایش ها تا حداکثر فشار و انفجار مخزن ها ادامه پیدا میکند و انفجار جزئی از روند تست است.

منبع:
آدرس کوتاه شده: