۱۳۹۹/۰۷/۱۲ ۱۰:۵۶ ۵۹
طبقه بندی: اخبار
چچ
انعقاد قرارداد پنجمین ماهواره باند C اینتلست با شرکت Maxar (ماکسار)

انعقاد قرارداد پنجمین ماهواره باند C اینتلست با شرکت Maxar (ماکسار)

شرکت اینتلست سفارش طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی Galaxy-37 به عنوان پنجمین ماهواره خود در باند C با شرکت ماکسار منعقد کرده است.

اینتلست قرارداد طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی باند طی مزایده در کمیسیون ارتباطات فدرال (The Federal Communications Commission) با ماکسار منعقد نمود. اینتلست، 17 سپتامبر گفت: ماکسار ماهواره ارتباطی Galaxy-37 را در پالو آلتو ، کالیفرنیا، بر روی پلتفرم کلاس 1300 خواهد ساخت. Galaxy-37 آخرین ماهواره از سیزده ماهواره ای است که در توافق بین اینتلست و سس (Satellite telecommunications Company SES:) طراحی می گردد. با راه اندازی این ماهواره، 300 مگاهرتز باند C آزاد و برای ارائه خدمات نسل پنجم اینترنت همراه در دسترس مجدد قرار خواهد گرفت. در سال 2020 شرکت ماکسار با انعقاد پنج قرارداد طراحی و ساخت ماهواره در باند C، بیشترین میزان سفارشات را به خود اختصاص داد. نورثروپ گرومن با چهار ماهواره در جایگاه دوم ایستاد در حالی که بوئینگ و تالس آلنیا اسپیس هر کدام دو ماهواره جایگزین باند C خواهند ساخت. هزینه پیش بینی شده برای ساخت و پرتاب این ماهواره های جایگزین 3.4 میلیارد دلار می باشد. استقرار زیرساخت های زمینی مرتبط با آنها توسط اپراتورهای شبکه نسل پنجم اینترنت ماهواره ای تأمین می شود. اینتلست و سس (SES) با هدف امکان دستیابی به ظرفیتهای جدید مداری، اقدام به صرف هزینه میلیارد دلاری برای حذف ماهواره های غیرآپدیت و طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره های جدید جایگزین نمودند. طبق گزارش اینتلست، مورخ 17 سپتامبر 2020 این شرکت با اسپیس ایکس (SpaceX) و آریان اسپیس (Arianespace) قرارداد طراحی، ساخت و پرتاب هفت ماهواره جایگزین در باند C را منعقد نمود. در ماهواره های جایگزین سفارش داده شده، بجای محدوده فرکانسی 500 مگاهرتز، از محدوده فرکانسی 200 مگاهرتز استفاده می شود. با تکمیل فرآیند انعقاد قراردادهای مربوطه، در حال حاضر اینتلست ساخت پنج ماهواره باند C را به ماکسار و دو ماه دیگر را به نورثروپ گرومن محول کرده است. SES هر دو ماهواره را از بوئینگ ، نورثروپ گرومن و تالس آلنیا اسپیس سفارش داد.

یوتلست قصد داشت یک ماهواره باند C سفارش دهد ، اما این طرح را با بسته بندی مجدد مشتریان ماهواره ای بمنظور استفاده از ظرفیت اضافی ناوگان فعلی خود لغو کرد. Telesat و Claro، دیگر اپراتورهای شرکت کننده در برنامه پاک سازی طیف FCC، اعلام نمودند که طرفیت تجاری باند C در آمریکای شمالی برای تأمین ماهواره های جایگزین بسیار کم است. سیزده ماهواره جایگزین باند C بیشتر ماهواره های تجاری با مدار زمین ثابت سفارش داده شده در سال جاری را شامل می شوند. به غیر از این سیزده ماهواره، در سال 2020 تعدا چهار ماهواره توسط سایر اپراتورهای ماهواره ای سفارش داده شده اند. اپتوس، یاه ست و عربست هر کدام یک ماهواره به ایرباس سفارش داده اند و هیسپاست یک ماهواره به تالس آلنیا اسپیس سفارش داده است.

با مجموع این هفده سفارش ماهواره های جایگزین مخابراتی ، در سال 2020 تا کنون تعداد سفارش های ثبت شده با سال 2019 مساوی است. پس از گذشت حدود چهار ماه از زمان انعقاد قرارداد ساخت و پرتاب این ماهواره ها، انتظار تعداد بیشتری سفارش برای ساخت ماهواره های با مدار زمین ثابت بود. اینتلست و SES هزینه ساخت، پرتاب و تامین زیرساخت های زمینی ماهواره های باندC را 1.7 میلیارد دلار برآورد نمودند.

در سال جاری اپراتورهای ماهواره ای بیشتر در پی ماهواره های جایگزین در مدار در باند فرکانسی C می باشند، در حال حاضر اینتلست ماهواره مخابراتی در سایر باندها را هم ارائه می دهد، در حالی که SES بیشتر تمرکز خود را بر ماهواره ها با باند C اختصاص داده است. یوتلست ، Hughes و اینمارست در اوایل سال جاری به FCC اعلام نمودند که آنها می ترسند اینتلست از قوانین مزایده برای کمک هزینه دادن به ظرفیت در سایر باند های فرکانسی استفاده کند و این ناعادلانه است. ویاسات از چهار سپتامبر به شرکت های فوق الذکر پیوست و گفت که بدون تغییر قانون ، اینتلست "برای رقابت ناعادلانه در بازار ماهواره، به ظرفیت ماهواره ای باند Ku و باند Ka و با پوشش گسترده بین المللی دسترسی خواهد داشت." ویاست شکایت خود را چند روز پس از اینکه اینتلست برنامه های خود را برای به دست آوردن هواپیمایی تجاری گوگو که رقیب ویاست است اعلام نمود. در پاسخ به این شکایت، اینتلست مورخ 16 سپتامبر در نامه ای به FCC اشاره نمود" ادعاهایی گمراه کننده و به دور از واقعیت توسط ویاسات ارائه شده است. اینتلست نوشت: "اینتلست متعهد شده است که به دنبال تامین هزینه های ماهواره ها در باندهای فرکانسی به غیر از باند C از ماهواره های جایگزین نخواهد بود بنابراین کمک هزینه های غیر منطقی وجود نخواهد داشت."

منبع:
آدرس کوتاه شده: