۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۳:۰۹ ۴۱۰
طبقه بندی: اخبار
چچ
تردید روسیه در پیوستن به گیت ‏وی ماه

تردید روسیه در پیوستن به گیت ‏وی ماه

مدیر روسکاسموس بیان کرد که روسیه در پیوستن به گیت‎وی ماه، بخشی از برنامه اکتشاف ماه، با محوریت ایالات متحده، بسیار مردد است، علیرغم اینکه مبتنی بر موافقتنامه بین دولتی ایستگاه فضایی بین‌المللی تشکیل شده باشد.

دیمیتری راگوزین، مدیر روسکاسموس، در خلال هیاتی با حضور روسای هفت آژانس فضایی در کنگره بین‎المللی فضانوردی در 12 اکتبر، اظهار داشت بعید است که این سازمان با وجود مشارکت برنامه‌ریزی‌شده دیگر اعضای ایستگاه بین‎المللی فضایی، از جمله کانادا، اروپا و ژاپن در گیت‎وی بتواند نقش عمده‌ای را ایفا کند.

راگوزین به نقل از یک تحلیل‌گر ابراز داشت: «از نظر ما، گیت وی ماه به شکل فعلی و با محوریت ایالات متحده، به احتمال بسیار زیاد با امتناع روسیه از پیوستن به آن مواجه خواهد شد.»

در طی کنفرانس مطبوعاتی بعدی، راگوزین در مورد مشکلات خود با طرح گیت‏وی توضیحاتی ارائه داد. وی در این‌باره بیان داشت که: «مهم‎ترین مسئله در تشکیل این طرح، تکیه بر اصول همکاری بین‌المللی نظیر تصمیم‌گیری دسته‌جمعی میان شرکای ایستگاه است، که منجر به اجرایی شدن برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی گردیده است.»

وی درباره گیت‎وی گفت: "اگر ما می‌توانستیم این اصول را به عنوان اساس برنامه بپذیریم، پس روسکاسموس هم میتوانست در آن مشارکت داشته باشد "

نظرات راگوزین در مورد تلاش برای استفاده از ایستگاه فضایی بین‎المللی به عنوان الگویی برای گیت‏وی ماه تعجب‎آور است، چرا که در حال حاضر رویکرد ناسا در جهت توسعه ایستگاه فضایی بین‏المللی است. ناسا پیش از این، حتی وقتی که به دنبال موافقت‌نامه‌های جدید، از جمله پیمان آرتمیس برای توسعه برنامه‎هایش بود، اعلام کرده بود که توافق‎نامه بین دولی موجود یا IGA را برای ایستگاه فضایی گیت‎وی تمدید خواهد کرد.

جیم برایدنستین، مدیر ناسا در مصاحبه‎ای پس از نشست کنفرانس گفت: «گیت‎وی از توافق‏نامه بین‏ دولی که برای ایستگاه فضایی بین‎المللی ایجاد شده‌است استفاده می‏کند و تمام پروتکل‏های موجود در ایستگاه فضایی بین‏المللی برای گیت‏وی نیز وجود دارد، بنابراین من فکر نمی‏کنم که این یک چالش باشد.»

ناسا در گذشته با هر کدام از شرکای ایستگاه تفاهم‌نامه‌های همکاری تنظیم نموده است که امکان تعمیم موافقتنامه ایستگاه را به گیت‌وی فراهم می‌کند. برایدنستین اظهار داشت که در ماه فوریه، ناسا از روسکاسموس درباره نحوه همکاری درخواست نظر کرد. وی افزود: «ما هنوز منتظر پاسخ آنها هستیم»

راگوزین چنین بیان داشت که حتی در صورت عدم مشارکت روسیه در گیت‌وی، او خواهان تضمین استفاده سفینه‌های روسیه از رابط‌های اتصال استاندارد می‌باشد. وی با اشاره به برنامه‌های روسیه برای نسل جدید فضاپیماهای دارای خدمه تحت عنوان Orel، از نیاز روسیه به حداقل دو سامانه حمل و نقل فضایی سخن به میان آورد.

برایدنستین گفت ناسا در حال حاضر به دنبال چنین استانداردهایی است. وی گفت: «ما با روسکاسموس توافق کامل داریم که برای تعامل متقابل، به استانداردهای بین‏المللی نه تنها در نواحی اتصال بلکه در سایر نواحی از ارتباطات گرفته تا سیستم‎های پشتیبان زندگی نیازمندیم.» او متذکر گردید که این تعامل یکی از اصول پیمان آرتمیس است.

وی از توسعه سیستم حمل و نقل فضایی روسیه با قابلیت انتقال خدمه به گیت‌وی نیز پشتیبانی کرد. وی همچنین گفت: «اگر برای حمل و نقل به گیت‎وی و در نهایت به ماه با افزونگی غیر مشابه مواجه شویم، پدیده‌ای بسیار مثبت بوده و ما از آن حتماً حمایت خواهیم کرد.»

برایدنستین در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «رکن اساسی پیمان آرتمیس رسیدن به اصول بنیادین مورد پذیرش همه ما در اکتشاف این جهان است. هدف اصلی این پیمان جلوگیی از سوء تفسیر است.»

منبع:
آدرس کوتاه شده: