۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۳۶ ۷۵
طبقه بندی: اخبار
چچ
هندوستان با پرتاب ماهواره های رصد زمین ، نه ماهواره کوچک را در مدار قرار داد

هندوستان با پرتاب ماهواره های رصد زمین ، نه ماهواره کوچک را در مدار قرار داد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) با موفقیت اولین پرتاب خود را از زمان شیوع کوید 19 را در روز شنبه 7 نوامبر 2020 شامل ماهواره رصد زمین EOS-1 و نه محموله کوچک تر در مدار قرار داد.

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) با موفقیت اولین پرتاب خود را از زمان شیوع کوید 19را در روز شنبه 7 نوامبر 2020 شامل ماهواره رصد زمین EOS-1 و نه محموله کوچک تر در مدار قرار داد.

پرتابگر (PSLV-C49) پس از تاخیری کوتاه در ساعت 4:42 بامداد 7 نوامبر به وقت محلی از مرکز فضایی Satish Dhawan در جزیره Sriharikota هند پرتاب شد. این پرتاب برای اواخر سال 2019 برنامه ریزی شده بود اما به دلیل همه گیری کوید 19، اولین پرتاب سازمان تحقیقات فضایی هند در سال 2020 محسوب می گردد. ماهواره رصد زمین EOS-01 حدود 16 دقیقه بعد از پرتاب با موفقیت به 575 کیلومتری مدار دایره ای زمین تزریق شد.

EOS-01 با وزن تقریبی 628 کیلوگرم مجهز به رادار دهانه مصنوعی (SAR) است که توانایی تصویربرداری در تمامی ساعات شبانه‌روز و تحت هر شرایط آب و هوایی را دارد. این ماهواره بخشی از ماهواره های راداری سری (RISAT) است. در ابتدا نام آن RISAT-2BR2 انتخاب شده بود، اما براساس معیارهای جدید نامگذاری، به EOS-1 تغییر یافت. به گزارش سازمان تحقیقات فضایی هند، تصاویر دریافتی از EOS-1 در جنگلداری، کشاورزی و مدیریت بلایای طبیعی کاربرد خواهد داشت.

طراحی، ساخت و راه اندازی همه نه محموله بر عهده شرکت Kleos Space لوکزامبورگ، شرکت آمریکایی Spire و شرکت لیتوانیایی R2بود. طبق اعلام رسمی سازمان تحقیقات فضایی هند همه محموله ها با موفقیت در مدار مورد نظر خود قرار گرفته اند.

Kleos Space قصد دارد تعداد 20 ماهواره با هدف ایجاد صورت فلکی ماهواره ای جهت پایش و نظارت بر تغییرات در مقیاس جهانی به فضا پرتاب نماید. این شرکت به تنگه هرمز ، دریای چین جنوبی و سواحل شرق و غرب آفریقا را به عنوان مکان های مورد علاقه برای پایش اشاره نموده است.

هند در حال آماده سازی برای قراردادن ماهواره مخابراتی GSAT-12R به مدار انتقال زمین ثابت در ماه دسامبر سال جاری است.

منبع:
آدرس کوتاه شده: