۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۵۰ ۷۳
طبقه بندی: اخبار
چچ
آژانس فضایی اروپا در آستانه پیوستن به پیمان آرتمیس

آژانس فضایی اروپا در آستانه پیوستن به پیمان آرتمیس

دولت‌های عضو اتحادیه اروپا،‌ در قالب آژانس فضایی اروپا وارد مرحله نخست مذاکرات خود با دولت ایالات متحده آمریکا به منظور پیوستن به پیمان آرتمیس گردیده و همچنین، در راستای مشارکت در پروژه گیت‌وی ماه با هدف بازگرداندن انسان به سطح ماه از طریق تاسیس یک ایستگاه فضایی در مدار این قمر زمین به مذاکره پرداختند.

کای اووه شروگل، یکی از مذاکره کنندگان کشورهای شرکت کننده در مذاکرات، بیان داشت: «در میان انتقادهای بین‎المللی که درباره پیمان آرتمیس ایالات متحده آمریکا برای اکتشاف ماه و مریخ وجود دارد، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آژانس فضایی اروپا در حال بحث و گفتگو با ایالات متحده در مورد جنبه‎های حقوقی همکاری در اکتشافات فضایی می باشند.»

شروگل در مصاحبه‎ای با اسپیس‌واچ اظهار داشت: «ما درباره توافق‎نامه جدیدی که درخصوص مشارکت ما در گیت وی/آرتمیس با ایالات متحده آمریکا تنظیم شده است، مذاکره خواهیم کرد. پیمان آرتمیس ممکن است در این فرآیند به عنوان یک مقدمه در نظر گرفته شود.

ما باید بفهمیم که ایالات متحده دقیقا چه پیشنهادی ارائه می‎دهد. پیمان آرتمیس، طبق بسیاری از ارتباطات و مکاتبات ما، سندی غیر الزام آور و پیشنهادی برای بحث چند جانبه حاکمیت است، ما نباید بیش از اندازه درباره آن بزرگ‌نمایی کنیم.»

شروگل در ادامه گفت: «یافتن زمینه‎های مشترک در خصوص حاکمیت در اکتشاف ماه و سایر اجرام آسمانی بر اساس حقوق بین الملل بسیار مهم است. آژانس فضایی اروپا، اتحادیه اروپا و هیچ کشور اروپایی به هیچ وجه برای عضویت رسمی در موافقتنامه آرتمیس، تحت فشار قرار ندارند».

شروگل، معاون کمیته هماهنگی اروپا در توافق‎نامه بین‌الدولی IGA-CC)) است و از سال 2014 تا 2016 رئیس زیرکمیته حقوقی کوپوس بود.

شروگل بیان می‌دارد که: «بدون شک ما بایستی در رابطه با موضوعات عدم تملک و آزادی استفاده، که ممکن است تحت تاثیر برخی از مواد این پیمان قرار گرفته باشند، با ایالات متحده مذاکره نماییم».

برنامه آرتمیس، برنامه پرواز فضایی انسان با بودجه دولت ایالات متحده آمریکا است که هدف آن بازگرداندن انسان به ماه است. هشت کشور از جمله ایالات متحده و سه کشور اروپایی در اواسط ماه اکتبر به عنوان اعضای موسس، پیمان آرتمیس را امضاء کردند.

آژانس فضایی اروپا و ناسا در اواخر ماه اکتبر موافقت‌نامه‌هایی برای همکاری در گیت‎وی آرتمیس، یک ایستگاه مداری دور ماه که با هدف تسهیل بازگشت انسان به سطح ماه ایجاد شده است، با یکدیگر امضا نموده‌اند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: