چهارشنبه, ۰۳ دی ۱۳۹۹ ۲۰:۳۸ ۲۵۰۴
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
دو حباب عجیب از انرژی اشعه ایکس خارج از مرکز کهکشان راه شیری در حال چرخش هستند

دو حباب عجیب از انرژی اشعه ایکس خارج از مرکز کهکشان راه شیری در حال چرخش هستند

عرض این گوی های تازه کشف شده بیش از 45000 سال نوری است - اما چه چیزی آنها را ایجاد کرده است؟

میلیون ها سال پیش، یک انفجار نیرومند مرکز کهکشان راه شیری را لرزاند و امواج شوک دهنده دوقلویی را به آسمان پرتاب کرد. این امواج تهدیدی در کهکشان محسوب می شوند زیرا تمام گاز و گرد و غبار موجود در کهکشان را گرم می کند و در پی آنها دو حباب اشعه گامای گرم و پرانرژی باقی می ماند.
امروز، آن حباب ها - که اکنون حباب های Fermi نامیده می شوند - نیمی از عرض کهکشان ما را پوشانده است. یکی از حباب ها 25000 سال نوری بالاتر از دیسک راه شیری قرار دارد و دیگری به همان اندازه در زیر آن. از زمان کشف آنها در سال 2010، این حباب ها رمز و رازی دائمی در کهکشان ما بوده اند.
در حالی که دانشمندان به مطالعه کهکشان ما در هر طول موج نوری می پردازند، ساختارهای جدید عجیب و غریب در حباب های Fermi پدیدار می شوند - از "دودکش های" پلاسما تا بالن های متورم رادیو انرژی.
آندره مرلونی دانشمند ارشد موسسه ماکس پلانک آلمان و همکارانش با استفاده از تلسکوپ اشعه ایکس eROSITA این حباب های اشعه X را کشف کردند. این تلسکوپ سوار بر ماهواره روسی-آلمانی Spektr-RG در اطراف کیهان حرکت کرده و هر شش ماه یکبار کل آسمان را اسکن می کند و دائماً نگاه ما را از جهان اشعه X به روز می کند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: