سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۱ ۲۴۲
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
استارتاپ اروپایی برای مأموریت ماه در سال 2025 دستگاه اکسیژن ساز می سازد

استارتاپ اروپایی برای مأموریت ماه در سال 2025 دستگاه اکسیژن ساز می سازد

یک دستگاه تولید اکسیژن می تواند تا سال 2025 regolith (ذرات سنگ پوش) سطح ماه را پردازش نماید

یک استارتاپ اروپایی در حال تکمیل فناوری است که برای ساخت اکسیژن از خاک ماه به عنوان بخشی از مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) در سال 2025 به ماه ارسال می شود.
استارتاپ خدمات برنامه های فضایی مستقر در بلژیک، طی قراردادی با ESA ، در حال ساخت سه راکتور آزمایشی است. از این راکتورها برای تنظیم دقیق فرآیند اکسیژن سازی و آزمایش آن بر روی ماه به عنوان بخشی از مأموریت برنامه ریزی شده استفاده از منابع درجا (ISRU) در سال 2025 استفاده خواهد شد.
دستگاه تولید اکسیژن متکی به فرایند FFC کمبریج خواهد بود که در اواخر دهه 1990 برای استخراج مستقیم تیتانیوم از اکسید تیتانیوم که در طبیعت در مواد معدنی روتیل و آناتاز یافت می شود، ساخته شد. در این فرآیند از الکترولیز برای جدا کردن فلز خالص از سنگ معدن استفاده شد
در محیط ماه، با استفاده از این روش سنگ رگولیت ماه که شامل 45٪ اکسیژن است، به آلیاژهای فلزی و اکسیژن خالص تبدیل می شود. در این فرآیند از خاک ماه به عنوان کاتد استفاده می شود، الکترودی که از طریق آن جریان الکتریکی وارد سلول الکترولیتی شده و در نتیجه اکسیژن آزاد می شود.
حامیان این اکتشاف می گویند، در حالی که انتقال اکسیژن از زمین برای سفرهای کوتاه مدت یا مأموریت هایی که به راحتی قابل تأمین هستند، بسیار خوب عمل می کند، اکسیژن ساخته شده به صورت محلی برای حفظ حضور طولانی مدت انسان در هر وسیله فضایی کلیدی خواهد بود. پس از استخراج اکسیژن آلیاژهای فلزی باقی مانده نیز هدر نمی روند. در آینده، می توان از آنها برای تولید اجزای پایگاه ماه یا ایستگاه مریخی، به عنوان مثال با چاپ سه بعدی، استفاده کرد.
علاوه بر روش FFC کمبریج، استارتاپ خدمات برنامه های فضایی همچنین به دنبال روش دیگری برای استخراج اکسیژن از خاک ماه است: کاهش هیدروژن ایلمنیت. ایلمنیت سنگ معدنی غنی از تیتانیوم است که در برخی مناطق ماه یافت می شود. در این روش سنگ رگولیت در یک ظرف بسته همراه با گاز هیدروژن پخت می شود. اکسیژن حاصل از ایلمنیت در اثر گرما با هیدروژن واکنش داده و بخار آب را تشکیل می دهد، سپس می تواند به اکسیژن و هیدروژن تقسیم شود.
از اکسیژن و هیدروژن تولید شده در ماه می توان علاوه بر حفظ خدمه، برای مأموریت هایی که در اعماق منظومه شمسی صورت می گیرد، به عنوان مثال مأموریت های مریخ، به عنوان سوخت استفاده کرد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: