یکشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۴۵ ۱۳۵
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
سازمان فضایی اروپا محموله های خود را با ماهواره چوبی به فضا می فرستد

سازمان فضایی اروپا محموله های خود را با ماهواره چوبی به فضا می فرستد

اولین ماهواره چوبی جهان، به نام WISA Woodsat فنلاندی در راه است. کارشناسان مواد ESA مجموعه ای از حسگرهای آزمایشگاهی را در این ماموریت به کار گرفته و در آزمایشات قبل از پرواز به کار می گیرند.

ماهواره WISA Woodsat یک ماهواره مکعبی 10x10x10 سانتی متری است - نوعی ماهواره نانو ساخته شده از جعبه های استاندارد، اما با صفحاتی ساخته شده از تخته سه لا. تنها قطعات خارجی غیر چوبی Woodsat ریل های آلومینیومی گوشه ای است که برای استقرار آن در فضا استفاده می شود به علاوه یک دسته سلفی فلزی.
این مأموریت توسط Jari Makinen ، نویسنده و گوینده رادیو تلویزیون فنلاندی آغاز شد. وی شرکتی را به نام Arctic Astronautics تاسیس کرد که نسخه های کاملاً کاربردی ماهواره های مکعبی آماده برای استقرار در مدار را برای اهداف تحصیلی، آموزشی و سرگرمی به بازار عرضه می کند.
ریکاردو رامپینی، رئیس بخش فیزیک و شیمی مواد ESA ، اظهار می دارد: "این برنامه فشرده ای بود اما ما در ازای کمک به ارزیابی مناسب Woodsat برای پرواز، از این فرصت استقبال کردیم. اولین موردی که ما در حال راه اندازی هستیم یک سنسور فشار است که به ما امکان می دهد فشار محلی را در حفره های روی صفحه در ساعت ها و روزهای پس از پرتاب به مدار شناسایی کنیم. این یک عامل مهم برای روشن شدن سامانه های با قدرت بالا و آنتن های فرکانس رادیویی است، زیرا مقدار کم مولکول در حفره می تواند به آنها آسیب برساند. شرکت Sens4 این سنسور را در دانمارک، با کاهش طراحی استاندارد خود، برای ما طوری ساخت که بتواند با محدودیت های حجم داخلی و برق کار کند."
مهندس مواد ESA ، برونو براس می افزاید: "خوبی اینجاست که ما در نهایت یک دستگاه کم هزینه طراحی کردیم که می تواند در محیط های آزمایشی انواع استفاده ها را ، چه در مدار و چه در زمین به ما ارائه دهد."
جاری ( Jari) می افزاید: "این طرح توسط شرکت مهندسی فنلاندی Huld ساخته شده و چاپ سه بعدی را به حد مجاز رسانده است. برای Huld پروژه Woodsat نیز پیش از این یک نقطه مرجع مهم برای ورود به سایر پروژه های مکانیک فضایی نیز اثبات شده است."
ماهواره Woodsat علاوه بر دوربین ها و مجموعه حسگرهای اهدایی ESA ، محموله رادیویی آماتوری را نیز به همراه دارد که به آماتورها امکان می دهد سیگنال های رادیویی و تصاویر را در سراسر جهان پخش کنند.
جاری ادامه می دهد: " Woodsat از نظر طراحی و سادگی سنتی یک شی زیبا است. دیدن آن در مدار باید بسیار جالب باشد. امید ما این است که به ما کمک کند تا مردم بیشتر به ماهواره ها و بخش فضایی علاقه مند شوند به عنوان چیزی که همه زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده و در آینده تأثیر آن بیشتر نیز خواهد شد."
ماهواره Woodsat قرار است تا قبل از پایان سال جاری به فضا پرتاب شود.

منبع:
آدرس کوتاه شده: