سه شنبه, ۰۸ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۱۳ ۳۶۲
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
استفاده از پرتابگر فوق سنگین چین برای ساخت نیروگاه خورشیدی مستقر در فضا

استفاده از پرتابگر فوق سنگین چین برای ساخت نیروگاه خورشیدی مستقر در فضا

چین قصد دارد از یک پرتابگر جدید فوق العاده سنگین برای ساخت نیروگاه خورشیدی مستقر در فضا در مدار زمین ثابت استفاده کند.

به گفته Long Lehao ، طراح ارشد سری پرتابگر های Long March چین، با پرتابگر آینده Long March 9 و پرتاب های متعدد برای ساخت تأسیسات انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا در 35،786 کیلومتری زمین استفاده خواهد شد.
هدف این پروژه ایجاد منطقه وسیعی برای جمع آوری مداوم انرژی خورشیدی است، بدون اینکه جو یا تغییرات فصلی بر سطح انرژی تأثیر بگذارد. انرژی تبدیل شده از طریق مایکروویو یا لیزر به زمین منتقل می شود. این پروژه انرژی تجدیدپذیر را در مقیاسی بزرگ فراهم کرده و با کمبود منابع انرژی مقابله می کند.
به گفته لانگ، این پروژه در سال 2022 با آزمایش تولید برق در مقیاس کوچک آغاز شده و حدود سال 2030 به تاسیسات تولید برق در سطح مگاوات منجر می شود. تولید برق تجاری در سطح گیگاوات تا سال 2050 محقق خواهد شد. این کار نیاز به بیش از 100 پرتاب Long March 9 و حدود 10 هزار تن زیرساخت دارد که در مدار تجمیع می شوند. این پروژه پیچیده نیاز به یک سامانه جمع آوری انرژی خورشیدی در مساحتی به مقیاس چندین کیلومتر مربع و یک زیر سامانه انتقال قدرت بزرگ مایکروویو دارد.
پروژه های انرژی خورشیدی مستقر در فضا قبلاً مورد توجه کشورهایی از جمله ایالات متحده و ژاپن قرار گرفته بود. به گزارش شین هوا، چین انرژی خورشیدی مستقر در فضا را به عنوان یک برنامه تحقیقاتی مهم در سال 2008 ذکر کرد. آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) در سال 2019 ساخت یک پایگاه آزمایشی در شهرداری چونگ کینگ برای تحقیق در مورد انتقال انرژی بی سیم با قدرت بالا را آغاز کرد.
وسیله نقلیه پرتابی که قرار است این کار را انجام دهد، Long March 9 است. این پرتابگر پس از سالها مطالعه و توسعه فناوری، در بهار امسال تأیید رسمی دولت را به دست آورد. به گفته Long ، ممکن است در این طراحی تغییرات اساسی صورت گرفته باشد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: