سه شنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۰ ۱۳:۰۴ ۲۵۹۵
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
فضانوردان چینی در اولین راهپیمایی فضایی خارج از ایستگاه فضایی جدید، ابزارها را نصب کردند

فضانوردان چینی در اولین راهپیمایی فضایی خارج از ایستگاه فضایی جدید، ابزارها را نصب کردند

این دومین راهپیمایی فضایی چین بود

برای اولین بار، دو فضانورد در خارج از ایستگاه فضایی چین کار کردند و دومین راهپیمایی فضایی را در تاریخ برنامه فضایی این کشور به انجام رساندند.
لیو بومینگ و تانگ هونگبو فعالیت شش ساعته و 46 دقیقه ای خارج از ایستگاه را در روز یکشنبه (4 ژوئیه) در ساعت 8:11 صبح به وقت پکن آغاز کردند. لیو اولین کسی بود که از ماژول هسته ایستگاه فضایی Tianhe خارج شد و حدود سه ساعت بعد تانگ.
دو خدمه شنژو 12 در حالی که لباس فضایی به روز شده Feitian چینی بر تنشان بود، ایستگاه فضایی را با ابزارهای مورد نیاز برای حمایت از فعالیت های آینده مجهز کردند.
لیو که در ابتدا به تنهایی کار می کرد، مهار پا و پلتفرم را به انتهای بازوی رباتیک ایستگاه به طول 33 فوت (10 متر) متصل کرد و سپس خودش بازو را سوار کرد. سپس Nie Haisheng فرمانده شنژو 12 کنترل بازو را آزمایش کرد و لیو را از داخل ماژول Tianhe حرکت داد.
تانگ که به نرده های بیرونی ایستگاه فضایی متصل بود، بعداً با نصب دوربین پانوراما به لیو پیوست. آنها سپس به کار مشترک ادامه دادند تا سایر تجهیزات را با کمک بازوی رباتیک نصب کردند.
آژانس فضایی سرنشین دار چین در پایان این برنامه اعلام کرد: "بعد از حدود 7 ساعت فعالیت بیرونی، خدمه شنژو 12 که از نزدیک با هم کار می کردند با موفقیت تمام کارهای برنامه ریزی شده را در طول پیاده روی فضایی انجام دادند." لیو و تانگ در ساعت 2:57 بعد از ظهر روز یکشنبه به وقت پکن، راهپیمایی فضایی را به پایان رساندند.
دومین راهپیمایی فضایی برای ماموریت Shenzhou 12 که با Nie ، Liu و Tang در 16 ژوئن آغاز شد، قرار است سه ماه دیگر ادامه داشته باشد. اولین پیاده روی فضایی چین توسط Zhai Zhigang ، فرمانده مأموریت Shenzhou 7 ، در سال 2008 انجام شد. لیو نیز از خدمه این مأموریت بود.
خدمه Shenzhou 12 قبل از پیاده روی فضایی سامانه های ماژول هسته Tianhe را پیکربندی و آزمایش کردند. آزمایشات علمی را انجام داده و در لینک های ویدیویی شرکت کردند، از جمله گفتگوی زنده با رئیس جمهور چین شی جین پینگ.
پس از اتمام کار، ایستگاه فضایی T شکل Tiangong ("کاخ آسمانی") اولین ایستگاه فضایی چند ماژوله چین خواهد بود. چین علاوه بر میزبانی از خدمه تحقیقاتی چینی، قصد دارد شرکای بین المللی را برای بازدید و کار در خارج از ایستگاه مداری دعوت کند.

منبع:
آدرس کوتاه شده: