جمعه, ۰۵ آذر ۱۴۰۰ ۱۵:۳۲ ۴۶۵
طبقه بندی: فضایی ایران
چچ
تاکید رئیس‌جمهوری به شتاب‌بخشی عرصه فضا و توجه به دیپلماسی فضایی

رئیس سازمان فضایی به ایرنا گفت:

تاکید رئیس‌جمهوری به شتاب‌بخشی عرصه فضا و توجه به دیپلماسی فضایی

معاون وزیر ارتباطات در مورد محورهای جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس‌جمهوری گفت: آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در این جلسه بر شتاب‌بخشی عرصه فضایی، همگرایی و هم‌افزایی در عرصه فضایی، استفاده از تمام ارکان و بازیگران فضایی و توجه حداکثری بر دیپلماسی فضایی تاکید کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، جلسه شورای عالی فضایی کشور امروز (جمعه، پنجم آذر) پس از ۱۰ سال به ریاست رئیس جمهوری در وزارت ارتباطات برگزار شد.

معاون وزیر ارتباطات در گفت و گو با ایرنا درباره جلسه امروز گفت: رئیس جمهوری صبح امروز چند ساعتی از دستاوردهای فضایی ایران بازدید کرد. پس از آن نیز جلسه شورای عالی فضایی کشور پس از ۱۰ سال به ریاست ایشان در وزارت ارتباطات برگزار شد.

مرتضی براری افزود: رئیس جمهوری بر چند محور مهم تاکید کردند. اولین محور شتاب بخشی به برنامه‌های فضایی کشور است که آن را در اولویت برنامه‌ها قرار دادیم تا بتوانیم در دولت سیزدهم به مدار لئو که بیشترین حجم ماهواره‌ها در این مدار قرار می‌گیرد و در ارتفاع ۵۰۰ تا هزار کیلومتری قرار دارند، دست پیدا کرده و آن را تثبیت کنیم.

رئیس سازمان فضایی تاکید کرد: برنامه بلند مدت دیگر، در خصوص دستیابی به مدار ۳۶ هزار کیلومتری است که باید با تلاش مضاعف و بررسی‌های کارشناسی، در کوتاه ترین زمان محقق شود.

وی تصریح کرد: اولویت بعدی، کاربردی کردن صنعت فضایی در کشور است. همانطور که بسیاری کشورهای دنیا از این صنعت استفاده می‌کنند، ما نیز باید تلاش کنیم صنعت فضایی را در کشور کاربردی کنیم. استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و استارتاپ ها در توسعه فضایی کشور نیز از دیگر محورهای مهمی بود که در این جلسه به آن اشاره شد.

براری با تاکید بر این‌که تلاش برای برقراری دیپلماسی فضایی یکی از مهم‌ترین محورهای این جلسه بود، افزود: در حوزه دیپلماسی فضایی ۲ بحث مهم داریم. یکی توسعه همکاری‌های بین المللی دو جانبه و چندجانبه و دیگری حفظ منافع جمهوری اسلامی در سازمان ها و مجامع بین المللی و مجامع قانون‌گذار حقوق فضا. رئیس جمهوری تاکید کردند تا در مجامع قانون‌گذاری حوزه فضا حضور حداکثری داشته باشیم و از منافع جمهوری اسلامی ایران دفاع کنیم.

وی درباره برگزاری جلسات شورای عالی فضایی افزود: قرار شد این جلسات به صورت مستمر برگزار شوند، تا بتوانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و محورهایی که امروز مشخص شد را به نتیجه برسانیم.

شتاب بخشی عرصه فضایی، تقویت همگرایی و هم افزایی تمام بازیگران ارکان صنعت فضایی و توجه حداکثری بر دیپلماسی فضایی، کاربردی کردن صنعت فضایی، تحقق اهداف برنامه‌های فضایی کشور با شتاب هر چه بیشتر، تامین منابع مورد نیاز حوزه فضایی کشور برای شتاب بخشی به برنامه‌های فضایی از مهم‌ترین محورهای این جلسه بود.


آدرس کوتاه شده: