چهارشنبه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۱:۲۱ ۹۴۴
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
ماه‌نورد چینی ۲ گوی شیشه‌ای عجیب را در سمت تاریک ماه مشاهده کرد

ماه‌نورد چینی ۲ گوی شیشه‌ای عجیب را در سمت تاریک ماه مشاهده کرد

مریخ نورد Yutu 2 چین در طول سفرهای خود در سمت تاریک ماه، یک جفت گوی شیشه ای نیمه شفاف را کشف کرده است.

دوربین پانورامای این مریخ نورد دو گوی شیشه ای را هنگام عبور از سطح دهانه فون کارمان در سمت تاریک ماه مشاهده کرد. فضانوردان آپولو قبلاً گوی های شیشه‌ای با اندازه‌هایی مشابه را جمع‌آوری کرده بودند، اما این نمونه‌ها عمدتاً تیره یا مات بودند.
ژیونگ شیائو، دانشمند سیاره شناسی در دانشگاه سان یات سن و آکادمی علوم چین، در بیانیه ای گفت: "این گوی ها ذهن ما را به سادگی منفجر می کنند، زیرا آنها در ماه بسیار منحصر به فرد هستند" .
شیائو و تیمش بر این باورند که گوی‌های کوچکی که بین 1.5 تا 2.5 سانتی‌متر قطر دارند، احتمالاً در اثر برخوردهای نسبتاً اخیر شهاب سنگ‌ها شکل گرفته‌اند. به طور خاص، محققان بر این باورند که گوی ها از جنس آنورتوزیت که یک سنگ آتشفشانی غنی از فلدسپات معدنی است، هستند و پس از یک ضربه پرانرژی و ذوب شدن سنگ به شکل گوی‌ درآمده اند.
شیائو از یافته های جدید به عنوان "اولین کشف گوی های شیشه ای نیمه شفاف در اندازه ماکرو در ماه" یاد کرد. به گفته شیائو یافتن این گوی‌ها در ماه نشان می‌دهد که رویدادهای برخوردی روی دیگر اجرام سیاره‌ای نیز می‌توانند شیشه های برخوردی مشابهی را تشکیل دهند. شیائو گفت که چنین گوی های شیشه ای باید معمولاً توسط برخوردهای باستانی تولید شده باشند و برای درک تاریخچه برخورد اولیه با ماه ارزشمند هستند.
علاوه بر این، با توجه به اینکه کشورهایی که اکنون به دنبال ایجاد پایگاه‌هایی در ماه برای اقامت طولانی‌مدت انسان هستند، آنورتوزیت‌ها می‌توانند برای فضانوردانی که به دنبال تولید شیشه در ماه هستند مفید باشند، به این معنی که چنین موادی ممکن است نیازی به انتقال از زمین نداشته باشند. شیائو گفت:"آنورتوزیت‌های ماه مواد خام بسیار خوبی برای تولید شیشه‌هایی با کیفیت تابش نور خوب هستند".
یوتو 2 و فرودگر Chang'e 4 در ژانویه 2019 در دهانه فون کارمان فرود آمدند و اولین فرود را در سمت تاریک ماه انجام دادند. یوتو 2 در مجموع بیش از 1000 متر را طی کرده است.

منبع:
آدرس کوتاه شده: