دوشنبه, ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ ۱۱:۳۱ ۷۵۹
طبقه بندی: فضایی جهان
چچ
بحرین به پیمان آرتمیس پیوست

بحرین به پیمان آرتمیس پیوست

بحرین آخرین کشوری است که به توافقنامه آرتمیس پیوست، این توافقنامه در مورد اصول همکاری در اکتشافات فضایی گسترش می یابد.

محمد العسیری، رئیس آژانس ملی علوم فضایی بحرین، این توافقنامه را در 2 مارس در جریان گفتگوی راهبردی آمریکا و بحرین امضا کرد. در حالی که این امضا به طور خلاصه به عنوان بخشی از آن جلسات ذکر شد، اما تا 7 مارس به طور رسمی توسط ناسا و وزارت امور خارجه اعلام نشده بود. بیل نلسون، مدیر ناسا در بیانیه این آژانس درباره امضای این توافقنامه توسط بحرین گفت: «بسیار خوشحالم که می بینم بحرین با امضای توافقنامه آرتمیس تعهد خود را به اکتشافات صلح آمیز فضا نشان داده است. این کشور در خاورمیانه هفدهمین کشوری است که به آن ملحق شده و امضای آن چند روز پس از امضای قرارداد با رومانی صورت گرفت. »
بحرین یک تازه وارد در حوزه فضا است و در سال 2014 آژانس فضایی خود را تأسیس کرد. این کشور اولین ماهواره خود، که یک ماهواره مکعبی به نام Light-1 است را به طور مشترک با امارات متحده عربی ساخت و در دسامبر2021 آن را در یک ماموریت تامین بار SpaceX Dragon به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد. این ماهواره مکعبی سه واحدی برای مطالعه پرتوهای گامای تولید شده در جو طراحی شده است. بحرین هیچ برنامه ای را برای مشارکت در فعالیت های اکتشاف فضایی مرتبط با کمپین اکتشاف ماه آرتمیس اعلام نکرده است. با این حال، یکی از اهداف آژانس آن طور که در وب سایت آن ذکر شده، "تشویق پادشاهی به عضویت در کنوانسیون ها و موافقت نامه های بین المللی علوم فضایی و فناوری های مرتبط است."
یکی از مقامات سابق ناسا که به توسعه توافقنامه آرتمیس در سال 2020 کمک کرد، از اضافه شدن بحرین به این توافقنامه استقبال کرد. مایک گلد، مدیر سابق سیاست فضایی و مشارکت در ناسا و معاون اجرایی فعلی در بخش فضای شهری و غیرنظامی در Redwire Space، گفت: «توافقنامه بحرین نمونه‌ای عالی از گسترش مزایای آرتمیس و تبدیل آن به مجموعه‌ای جدید و متنوع از شرکای بین‌المللی است. جهان بیش از هر زمان دیگری به تعهدی جهانی نسبت به هنجارهای رفتاری صلح آمیز در فضا نیاز دارد، و من، وزارت امور خارجه، ناسا و به ویژه معاون رئیس جمهور را برای تمرکز بر این موضوع و حفظ نور امید و خوش‌بینی متأثر از اکتشافات فضایی جهانی که نشان‌دهنده درخشش بسیار است، را تحسین می کنم.»

منبع:
آدرس کوتاه شده: