۱۳۹۸/۰۸/۲۲ ۱۸:۰۳ ۶۰۱۷
طبقه بندی: بین المللی
چچ
پروژه SSS

پروژه SSS

پروژه ماهواره دانشجویی کوچک SSS (Small Student Satellite)

پروژه SSS توسط سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه ( اپسکو) و با مشارکت سازمان فضایی ایران در دست اجرا است. هدف اصلی از این پروژه همکاری بین‌المللی میان دانشگاه‌های کشورهای عضو اپسکو است تا از این طریق دانش فضایی خود را به اشتراک گذارده و باعث ارتقاء توانمندی‌های خود در عرصه فعالیت‌هایی فضایی شوند. این پروژه بصورت مشترک بین هشت کشور ایران،‌ چین، پاکستان، ترکیه، مغولستان، پرو، تایلند و بنگلادش انجام می­گیرد و محصول آن یک منظومه ماهواره‌ای متشکل از سه ماهواره شامل یک میکروماهواره 30 کیلوگرمی و دو کیوبست 3U است.

میزان و درصد مشارکت کشورهای عضو دراین پروژه آزاد بوده و هریک از کشورها می‌توانند در زیرسیستم‌های مختلف و همچنین در بخش‌های مهندسی سیستم و دیگر موارد مشارکت داشته باشند. ماموریت این منظومه ماهواره‌ای شامل موارد زیر است :

تصویربرداری از زمین
دوزیمتری
کنترل ترافیک هوایی
کنترل ترافیک دریایی
پرواز جمع (Formation Flying) و لینک بین ماهواره‌ای

سازمان فضایی ایران با همکاری دانشگاه­های مختلف ضمن امکان سنجی فنی،‌ هم اکنون حضوری فعال در این پروژه دارد. فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص این پروژه شامل موارد زیر است:

دریافت پیشنهادات دانشگاه‌‌های مطرح و انتخاب دانشگاه‌های برتر جهت مشارکت در طراحی و ساخت زیرسیستم‌های مختلف ماهواره‌ها خصوصاً میکروماهواره
برگزاری‌ جلسات متعدد حضوری و غیرحضوری برای تخصیص بیشتر زیرسیستم‌های میکروماهواره به ایران با دیگر راهبرهای ساخت میکروماهواره (‌چین و پاکستان)
تهیه پیشنهاد ساختارسازمانی و مدیریتی اجرای موفق پروژه SSS و ارائه در اپسکو و تصویب آن بین 8 کشور عضو

وضعیت پروژه: انجام شده
آخرین طرح ها و پروژه های بین المللی